Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskild kollektivtrafik 2020, Jämtlands län
Referensnummer: RS/100/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34114300 Färdtjänstfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trafik inom Jämtlands län avseende:
— Skolskjuts
— Färdtjänst
— Sjukresa
— Anropsstyrd trafik
— Närtrafik
Trafikstart är juni 2020.
Upphandlingen startades om i februari 2019, i och med förändrade politiska krav. Den tidigare upphandlingens diarienummer var RS/1260/2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114300 Färdtjänstfordon, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 34121100 Bussar för kollektivtrafik, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen