696376-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Stolpar för luftledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckimpregnerade kreosotfria furustolpar för luftledning, transmisson
Referensnummer: UH-2022-98
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212224 Stolpar för luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandlingen avser inköp till kommande luftledningsprojekt Q3 2023 av Impregnerade furustolpar enligt EN 50341 samt EBR IN 063.  Stolparna ska vara tryckimpregnerade kreosotfria furustolpar, ha en livslängd om minst 40 år samt vara klassade i enlighet med NTR A Pole eller liknande.
Projektbeskrivning  Projekt: ca 440 stolpar med längd mellan 12-19 m och ev ett fåtal längre. Dimension G- S4. I leverans ingår stolpar inklusive logistik för detta. Detaljer kommer anges i förfrågningsunderlaget
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen