Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för hantering och analys av säkerhetsrisker
Referensnummer: V-2022-0693
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH går ut i en upphandling av digitalt systemstöd för hantering och analys av säkerhetsrisker.
Målsättningen med det digitala systemstödet är att optimerad databehandling, kartläggning och analys av säkerhetsändelser ska bidra till att utveckla förmågan att förhindra och förebygga och risk för skada och förlust inom KTH, samt att dess konsekvenser kan begränsas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72316000 Dataanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen