696505-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Mätinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinstrument el, temperatur och övriga fysikaliska storheter
Referensnummer: 22/101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38410000 Mätinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE önskar teckna ramavtal med leverantörer av mätinstrument för mätning av elektriska och fysikaliska storheter samt utrustning för temperaturmätning. På RISE använder nästan samtliga divisioner mätinstrument för forskning och utveckling.
Upphandlingen är indelad i nedanstående tre kategorier.
Mätinstrument EL
Utrustning för temperaturmätning
Mätning av fysikaliska storheter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen