69681-2018 - ResultatSverige-Huddinge: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Begagnad hjullastare
Referensnummer: 2017/276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
SRV återvinning AB inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på en (1) begagnad hjullastare enligt krav i upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144710 Hjullastare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SRV återvinning AB inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på en begagnad hjullastare enligt krav i upphandlingsdokument.
Säkerhetskrav.
Maskinen ska vara försedd med brandsläckare, första hjälpen kit och skyddsbrytare. Maskinen ska vara försedd med instruktionsbok på svenska. Chassispecifikation ska bifogas anbudet och är juridiskt bindande för anbudsgivaren. Besiktning av maskinen ska ske av leverantören, tillsammans med beställaren, vid leverans. Maskinen ska vara CE-märkt samt följa gällande lagar och förordningar.
Typgodkända.
Fordonen ska vara EG-typgodkända eller enskilt godkända av Transportstyrelsen och uppfylla övriga lagar och förordningar för framförande på allmän väg i Sverige. Dess utrustning ska vara anpassad och dimensionerad för svenska klimatförhållanden.
Omfattning.
Upphandlingen avser en (1) begagnad hjullastare.
Kort beskrivning av SRV återvinning AB.
SRV återvinning är ett aktiebolag ägt av fem kommuner på Södertörn: Huddinge, Haninge, Botkyrka, Salem och Nynäshamn. Kommunerna har gett SRV i uppdrag* att sköta insamling och hantering av hushållssopor. Det är även SRV som fakturerar dessa tjänster.
Verksamheten omfattar insamling och förädling av återvinningsmaterial, bränsle och avfall, samt deponering. Vi är idag 240 anställda och tar emot 350 000 ton avfall varje år och omsätter 365 Mkr.
Mer information om SRV återvinning AB finns på www.srvatervinning.se.
Upphandlande myndighet.
Upphandlande myndighet i denna upphandling är SRV återvinning AB. Fortsättningsvis kallad SRV.
Avtal.
Avtal mellan SRV och leverantör sluts genom ett av båda parter undertecknat avtal. Civilrättslig bundenhet uppstår inte på annat sätt. Antagen anbudsgivare ska vara beredd att underteckna avtalet snarast efter att tilldelningsbeslutet har tillkännagivits. Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Upphandlingsform.
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lagen om offentlig upphandling (2007:1091), LOU. Vid öppet förfarande är förhandling ej tillåtet. Det är således av avgörande betydelse att inlämnade anbud är slutgiltiga och att anbudsgivaren i sitt anbud lämnar sitt bästa pris och sina fördelaktigaste villkor.
Sekretess.
Enligt offentlighets- och sekretesslagen (SFS 2009:400) kap 19 § 3 gäller absolut anbudssekretess till dess att tilldelningsbeslut fattats. Därefter blir anbudshandlingar, anbud och andra ingående uppgifter normalt offentlig allmän handling. Anbudssökningar och anbud eller delar av dessa dokument kan dock omfattas av sekretess på grund av andra bestämmelser enligt lag. SRV prövar detta varje gång en allmän handling begärs utlämnad. Om anbudsgivaren anser att uppgift som lämnas med anbudet uppfyller vad som krävs för kommersiell sekretess, bör anbudsgivaren nedan precisera vilka uppgifter som avses och vilken skada som skulle åsamkas anbudsgivaren om uppgifterna röjs efter det att tilldelningsbeslut fattats. Att anbudsgivaren begärt sekretess är dock ingen garanti för att uppgiften i fråga, vid prövning kommer att anses omfattas av sekretess. SRV kommer att ta ställning i sekretessfrågan först vid en eventuell begäran om utlämnande av allmän handling. Något förhandsbesked om uppgifterna kommer att sekretessbeläggas lämnas inte. Beslut om sekretess kan komma att upphävas av domstol.
Underrättelse om tilldelningsbeslut och kontraktstecknande.
Efter genomförd upphandling fattar SRV tilldelningsbeslut. Underrättelse om tilldelningsbeslut tillsänds samtliga anbudsgivare till den e-postadress anbudsgivaren registrerat i TendSign. Tilldelningsbeslutet utgör inte ett bindande avtal. Ett civilrättsligt bindande avtal mellan SRV och vinnande anbudsgivare sluts genom att ett avtal undertecknas av båda parter och träder i kraft först efter det att tiden för avtalsspärren löpt ut.