69688-2021 - ResultatSverige-Karlskrona: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transaktionskonsult
Referensnummer: KS 2020/6639 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun 212000-0829
AB Karlskronahem 556114-6662
Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438
Tjänsten
Upphandlingen avser analys- och transaktionstjänster i samband med försäljning av kommunala fastigheter inom Karlskrona kommun. Tjänsten ska även innefatta rådgivning vid köp av fastigheter.
Karlskrona kommun och kommunens bolag (Kruthusen Företagsfastigheter AB och Karlskronahem AB) äger och förvaltar ett stort och varierat bestånd av byggnader och mark. Se bilaga Översikt Karlskrona kommuns fastigheter.
Karlskronahem har för sina bostadsfastigheter ett aktuellt värderingsunderlag. För övriga fastigheter saknas aktuell värdering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70123000 Försäljning av fastigheter, 70123100 Försäljning av bostadsfastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen