Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss: Tvätt- och textilservice
Referensnummer: SLL1906
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Stockholm planerar att upphandla Tvätt- och textilservice och bjuder därför in potentiella anbudsgivare till en extern remiss (att skriftligen besvara frågorna som finns i dokumentet "Inbjudan till extern remiss" samt att komma med synpunkter på bifogade handlingar som utgör utkast till kommande upphandlingsunderlaget).
Notera att alla dokument är preliminära, inte fullständiga samt att informationen i handlingarna kan komma att ändras.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tvätt- och textilservice
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33199000 Sjukvårdskläder, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Stockholm planerar att upphandla ett nytt avtal avseende Tvätt- och textilservice som ska börja gälla efter att befintligt avtal har löpt ut. Regionen bjuder därför in potentiella anbudsgivare till en extern remiss (att skriftligen besvara frågorna samt att komma med synpunkter på bifogade handlingar som utgör utkast till kommande upphandlingsunderlag). Notera att alla dokument är preliminära, inte fullständiga samt att informationen i handlingarna kan komma att ändras.