2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specialinredning till Sveriges domstolar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tillverkning, leverans och installationer av specialinredning och specialsnickerier för Sveriges Domstolars verksamhet. Uppdragen avser huvudsakligen specialanpassade förhandlingsbord och annan verksamhetsanpassad fast inredning för förhandlingssalar. Produkter som omfattas av ramavtalet utgör kvalificerade snickeriarbeten med höga krav på materialval, utförande, detaljbearbetning, precision och ytfinish. Förhandlingsborden är specialkonstruerade för respektive lokal och ska innehålla anpassningar för domstolens tekniska installationer. Som exempel på uppdragens art och omfattning bifogas exempelunderlag. Merparten av avropen avser uppdrag av motsvarande omfattning och underlag. Uppdragen genomförs normalt som en del av större ombyggnads- eller nybyggnadsentreprenader där specialsnickerierna ska samordnas med övriga entreprenörer och installationer. Krav på leveranssäkerhet, samordningsförmåga och efterlevnad av projektets tidplan är därför av särskild betydelse. Upphandlingen avser projektspecifika specialsnickerier för domstolsmiljöer och omfattar inte standardiserade lösningar för butiks-, kontors- eller industriinredning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44220000 Inredningssnickerier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001