See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Juridiska tjänster Sverige
Beskrivning: Upphandlingen avser att genom ramavtal täcka AP3:s behov av juridiska tjänster i Sverige. Se upphandlingsdokumenten för mer information.
Intern identifierare: AP3 2025/14
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Fondinvesteringar och co-investments samt därtill kopplade frågor
Beskrivning: Inom anbudsområdet Fondinvesteringar och co-investments har AP3 behov av juridisk rådgivning kring, samt granskning och förhandling av, fondinvesteringar eller co-investments med fonder, f.f.a. inom private equity och infrastruktur, men även skog. Hedgefonder; UCITS-fonder och andra reglerade fonder kan förekomma. Även frågor kopplade till fondstrukturer kan förekomma.
Intern identifierare: 1. Fondinvesteringar och co-investments samt därtill kopplade frågor
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Bolagsrätt och avtalsrätt
Beskrivning: Inom anbudsområdet Bolagsrätt och avtalsrätt har AP3 behov av juridisk rådgivning avseende exempelvis aktiebolagsrättsliga frågor, ägarfrågor, ansvarsfrågor, aktieägar- och samarbetsavtal, samt bolagsstyrningsfrågor. Även allmänna avtalsrättsliga frågor kan förekomma. Även allmänna avtalsrättsliga frågor kan förekomma.
Intern identifierare: 2. Bolagsrätt och avtalsrätt
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Aktiemarknadsrätt, finansrätt och regelefterlevnad
Beskrivning: Inom anbudsområdet Aktiemarknadsrätt, finansrätt och regelefterlevnad har AP3 behov av juridisk rådgivning avseende exempelvis kapitalförvaltningsavtal, avtal för clearing och avveckling, GMRA/ISMA, derivatavtal såsom ISDA och CSA, GMSLA marknadsmissbruks- och insiderfrågeställningar, börsintroduktioner, samt rådgivning och tolkning av svenska och internationella regelverk inom området.
Intern identifierare: 3. Aktiemarknadsrätt, finansrätt och regelefterlevnad
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Upphandlingsrättsliga frågor
Beskrivning: Inom området upphandlingsrätt har AP3 behov av löpande juridisk rådgivning avseende upphandlingsrättsliga frågor, samt biträde vid, eller rådgivning kring, eventuella överprövningar eller andra processer kopplade till AP3:s upphandlingar.
Intern identifierare: 4. Upphandlingsrättsliga frågor
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 5. Offentlig rätt
Beskrivning: Inom anbudsområdet Offentlig rätt har AP3 främst behov av rådgivning avseende offentlighet och sekretess, men även annan juridik kopplad till AP3 som statlig myndighet, såsom allmänna förvaltningsrättsliga frågor, myndighetsspecifika informationssäkerhetsfrågor och frågor kopplade till AP-fonderna som arbetsgivare.
Intern identifierare: 5. Offentlig rätt
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 6. IT-rätt och informationssäkerhet
Beskrivning: Inom anbudsområdet IT-rätt och informationssäkerhet har AP3 behov av juridisk rådgivning kring bl.a. IT-avtal (licenser, IT- drift och underhåll, systemleverans, molntjänster), IT-regelverk såsom DORA och NIIS 2, samt informationssäkerhetsfrågor.
Intern identifierare: 6. IT-rätt och informationssäkerhet