2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omtag av upphandling gällande Riskmanagement/ Försäkringstekniska tjänster, Underwriting reports UW) för återförsäkringsmarknaden 2026
Beskrivning: Ramavtalet omfattar tillhandahållande av så kallade RM-tjänster enligt följande anbudsområden nedan för Svenska Kommunförsäkringar AB. - Underwriting reports - Rekommendationsbesiktningar, Others programmet - Rekommendationsbesiktningar, Energy programmet - Rekommendationsbesiktningar, others programmet inklusive Underwriting reports -Rekommendationsbesiktningar, Energy programmet inklusive Underwriting reports
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Rekommendationsbesiktningar, Energy programmet
Beskrivning: Uppdraget är att genomföra riskbesiktningar med skadeförebyggande rekommendationer inom följande typer av verksamheter: kraftvärmeverk, biogasproduktion, deponier, återvinnningsanläggningar m.m.
Intern identifierare: Rekommendationsbesiktningar, Energy programmet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Rekommendationsbesiktningar, Others programmet
Beskrivning: Uppdraget är att genomföra riskbesiktningar med skadeförebyggande rekommendationer inom följande typer av verksamheter: skolor, publika lokaler som arenor, teatrar, idrottshallar simhallar, äldreboende m.m.
Intern identifierare: Rekommendationsbesiktningar, Others programmet
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Underwriting reports
Beskrivning: Uppdraget är att genomföra s.k. EML besiktningar och upprätta underwriting reports (UW) på engelska.
Intern identifierare: Underwriting reports
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Rekommendationsbesiktningar, others programmet inklusive Underwriting reports
Beskrivning: Rekommendationsbesiktningar, others programmet inklusive Underwriting reports
Intern identifierare: Rekommendationsbesiktningar, others programmet inklusive Underwriting reports
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Rekommendationsbesiktningar, energy programmet inklusive Underwriting reports
Beskrivning: Rekommendationsbesiktningar, energy programmet inklusive Underwriting reports
Intern identifierare: Rekommendationsbesiktningar, energy programmet inklusive Underwriting reports