697266-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
WMS-lagerhanteringssystem med beställningsportal
Referensnummer: RS/887/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsobjekt
Köparen inbjuder till anbudsgivning gällande ett WMS-lagerhanteringssystem med beställningsportal som kan stödja Regionens försörjningslösning till Centralförrådet (CF).
Region Jämtland Härjedalen (CF) levererar sjukvårdsmaterial till regionens sjukhus med individuella avdelningsförråd som i stort handhas av Vårdnära Service (VNS).
Försörjning sker också till regionens primärvård, det vill säga Hälsocentraler. CF försörjer även regionens kommuner med sjukvårdsmaterial samt de privata vårdgivare som har regionuppdrag.
Mål:
Upphandling av ett modernt WMS-lagerhanteringssystem med beställningsportal till (CF) anpassat till de uppdrag regionen har samt att detta har öppenhet (öppna interface), möjlighet till interaktioner och möjlighet till kontinuerlig utveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48700000 Verktygsprogram, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1