697747-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Besprutning från luften
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skopande flygplan för åren 2024--2027
Referensnummer: 23/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60441000 Besprutning från luften
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänster med fyra (4) skopande flygplan för brandsäsongen 2024 till 2027.
Nationell och internationell tjänst.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60442000 Bekämpning av skogsbränder från luften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen