697784-2025 - Resultat
Sverige – Frön – Ängs- och gräsfröer samt pluggplantor och färdig äng
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ängs- och gräsfröer samt pluggplantor och färdig äng
Beskrivning: Uppdraget avser leverans av ängs- och gräsfröer samt pluggplantor. Ängs- och gräsfröer ska användas till olika landskapsmiljöer och strandängar. Pluggplantor ska planteras i både torra och blöta miljöer samt flytande våtmarker i kommunen. Upphandlingen är uppdelad i följande delar: Delområde A - Ängsfröer Delområde B - Flerårig vildängsblandning Delområde C - Gräsfröer Delområde D - Pluggplantor och färdig äng Anbudsgivare kan lämna anbud på en eller flera delar.
Intern identifierare: SN 2025-892
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03111000 Frön
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ängs- och gräsfröer samt pluggplantor och färdig äng