697844-2023 - ResultatSverige-Växjö: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning och underhåll av ÅVS
Referensnummer: 2023-00099
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städning och underhåll av ÅVSer inom de upphandlade myndigheternas geografiska område. Entreprenörens uppdrag blir att optimera städfrekvensen och planera rutter som ger kostnadseffektiva städtillfällen med minsta möjliga klimatpåverkan. Entreprenören ska dela upp sin fakturering så att de fakturerar rätt kommun/bolag baserat på deras påverkan av uppdraget.
Observera att de ÅVSer som ligger inne på UMs återvinningscentraler kommer att städas av UM och att antalet ÅVSer kan komma att förändras både fram till avtalsstart och under avtalstiden. Anbudsgivaren har undersökningsplikt. Det innebär att det åligger anbudsgivaren att själv kontrollera vilka förhållanden som råder vid angivna ÅVSer inför anbudsinlämnandet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal för renhållning vid ÅVS. Uppdraget omfattar bl.a. städning runt och överseende av insamlingsbehållare, skötsel av området runt behållarna samt bortforsling av dumpningar.
Omfattning
Upphandlingen avser städning och underhåll av ÅVSer inom de upphandlade myndigheternas geografiska område, vilka framgår av nedanstående avsnitt 1.4 Upphandlande myndigheter. Uppdraget omfattar städning, handskottning, halkbekämpning, byte av dekaler samt underhåll i form av nedtrimning/borttagning av buskar och sly.
De ÅVSer som ingår i uppdraget vid upphandlingens genomförande, deras placering och antalet utförda städtillfällen under 2022 framgår av de sju (7) bifogade statistikfilerna Städtillfällen (aktuell kommun) 2022. Entreprenörens uppdrag blir att optimera städfrekvensen och planera rutter som ger kostnadseffektiva städtillfällen med minsta möjliga klimatpåverkan. Entreprenören ska dela upp sin fakturering så att de fakturerar rätt kommun/bolag baserat på deras påverkan av uppdraget.
Insamling och transport av förpackningsavfall samt returpapper från ÅVSer kommer dock att utföras av annan entreprenör.
Beräknad volym
Ramavtalets årliga uppskattade volym av antal städtillfällen uppgår till cirka 11 000 stycken i UMs geografiska område. Volymen varierar från år till år och UM förbinder sig inte att avropa uppskattade volymer.