698136-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hotellinkvartering – Hotellogi i Gävle stad
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHotellogi i Gävle stad
BeskrivningGävle kommun avser med upphandlingen att upphandla ett ramavtal för sitt fortlöpande behov av individuell logi på 3-stjärniga och 4-stjärniga hotell i centrala Gävle stad med närliggande omnejd för framför allt musiker och artister vid Gävle Konserthus och Gävle Symfoniorkester. Anbud kan lämnas på ett eller båda delområdena, max tre (3) Anbudsgivare per delområde kommer antas.
Intern identifierare14979
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenDå hotellogi går under bilaga 2 så är det egentligen möjligt att direktupphandla, därav detta förfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 55110000 Hotellinkvartering
Ytterligare klassificering (cpv): 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55100000 Hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen avser individuell logi på 3-stjärniga och 4-stjärniga hotell i centrala Gävle stad. Bokningarna gäller i första hand gästande musiker och artister vid enheten för Konsert & Evenemang dit Gävle Konserthus och Gasklockorna tillhör. Andra sektorer, avdelningar och bolag inom Gävle kommunkoncern kan komma att avropa tjänster under avtalsperioden.
Intern identifierareHotellogi i Gävle stad