698250-2023 - ResultatSverige-Växjö: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning Teleborg/Vikaholm/Telestad
Referensnummer: GATU.2023.897
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Snöröjning för område Teleborg/Vikaholm/Telestad
Omfattning
Upphandlingen avser snöröjning av område:
Teleborg/Vikaholm/Telestadshöjden gator
Områdesspecifika uppgifter:
Uppdraget avser snöröjning av vägar och mindre parkeringar. Röjning av bussfickor ingår. Utryckning ska ske efter det att kommunens tjänsteman ringt in entreprenören. Snöröjning ska ske efter avslutat snöfall överstigande omkring 8-10 cm på gator. Snöröjningen ska vara avslutad 8 timmar efter det att entreprenör blivit utringd. Minst tre snöröjningsfordon efterfrågas.
Karta som beskriver området finns i bilaga 3.
Beräknad volym
Kontraktens uppskattade volym visualiseras av kartorna. Några garanterade volymer lämnas inte då tjänstens omfattning är beroende av vädret.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen