698267-2023 - ResultatSverige-Linköping: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Konsulttjänster Miljö
Referensnummer: 22/280
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behov av konsulttjänster inom miljö och hållbarhet inom Tekniska verken-koncernen.
Samtliga Leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven har möjlighet att ansluta sig till det dynamiska inköpssystemet. Systemet är öppet för nya Leverantörer under hela giltighetstiden och antalet Leverantörer begränsas ej.
Anbudsinbjudan från DIS kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning vid varje enskilt behov. Anbudsinbjudan via konkurrensutsättningen kommer att se olika ut beroende på behov av tjänst och i samband med Anbudsinbjudan så tillkommer mer information om specifika krav och hur utvärdering kommer ske etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem för konsulttjänster miljö
Syfte och mål
Syfte med denna upphandling är att skapa ett dynamiskt inköpssystem där Beställaren vid behov har möjlighet att beställa konsulttjänster inom miljö och hållbarhet
Omfattning
Exempel på områden/uppdrag som kan förekomma:
Förorenad mark, förorenat vatten eller sediment
Inventering av natur eller vatten, vattenekologi
Tillståndsansökningar/anmälningsärenden
Recipientundersökningar
Miljökonsekvensbeskrivningar
Vattenverksamhet
Avfalls- och deponifrågor
Periodisk besiktning
Byggplatsuppföljning, miljökontrollant
Årlig miljörapport och annan miljörapportering
Tillsynsmyndigheters önskemål och krav
Ändrad/ny lagstiftning inom miljö och hållbarhetsområdet
Stöd vid internrevision och annan egenkontroll
Miljörelaterade utbildningar
Hållbarhetstjänster såsom hållbarhetsredovisning
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.