698267-2026 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – Underhåll och reparation av datautrustning – Underhåll och support av utskriftssystem med tillhörande skrivarutrustningar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Underhåll och support av utskriftssystem med tillhörande skrivarutrustningar
Beskrivning: Regionen har för avsikt att ingå avtal om underhåll och support av sitt befintliga utskriftssystem och skrivarutrustningar med den nuvarande avtalsleverantören Toshiba Tec Nordic AB på grund av tekniska skäl. Regionen har inhämtat leverantörens intyg om att ingen annan marknadskonkurrent än Toshiba Tec Nordic AB innehar utrustningstillverkarens certifieringar som krävs för underhåll och support av upphandlingsföremålet. 6 kap. 14 § 2 p. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling är tillämplig i det aktuella förfarandet, med anledning av att konkurrens saknas av tekniska skäl.
Intern identifierare: RB2026-0699
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar support och underhåll av Regionens befintliga multifunktions-, etikett- och personliga skrivare av fabrikat Toshiba och Brother samt utskriftssystemet Papercut.
Intern identifierare: Underhåll och support av utskriftssystem med tillhörande skrivarutrustningar