698297-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trädgårdsväxter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Växtservice
Referensnummer: LOC 2021-0690
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121000 Trädgårdsväxter
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör gällande Växtservice som innefattar löpande skötsel av växter samt nyanskaffning av växter och krukor på våra mindre sjukhus samt på huvudkontoret. Sjukhusen är belägna runtom i Stockholms län, från Haninge i söder till Upplands Väsby i norr. Huvudkontoret är placerat på Södermalm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter, 03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 03451000 Växter, 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Locum avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör gällande Växtservice som innefattar löpande skötsel av växter samt nyanskaffning av växter och krukor på våra mindre sjukhus samt på huvudkontoret. Sjukhusen är belägna runtom i Stockholms län, från Haninge i söder till Upplands Väsby i norr. Huvudkontoret är placerat på Södermalm. 2+1+1 år.