Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående offentliggörandeFörklaring:
Upphandlingen avser en (1) operationsrobot da Vinci Xi för minimalinvasiv multikvadrantkirurgi för avancerad gynekologisk-, gastrointestinal-, kolorektal- och urulogiskkirurgi. Intuitive Surgical Sàrl är för närvarande den enda leverantören på marknaden som kan leverera en utrustning som uppfyller följande krav.
2. Fyra (4) armar, en för kamera som kontrolleras av operatören samt ytterligare tre (3) varav två (2) används av operatören för dynamisk dissektion och traktion samt en (1) för statisk traktion.
5. Integrerad simulator för kirurgisk träning.