698430-2025 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster för energibesparing – Ramavtal Energikartläggning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Energikartläggning
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för energikartläggning av fastigheter i beställaren bestånd. Samtliga fastigheter är belägna inom Huddinge kommun. Energikartläggningen finansieras delvis via ekonomiska medel från European Local Energy Assistance, ELENA. Takvolymen är satt till 12 Mkr men det verkliga behovet uppskattas för närvarande vara lägre.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110798:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader