698439-2022 - ResultatSverige-Öckerö: Reparation och underhåll av vattenmätare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provning av vattenmätare
Referensnummer: 22/191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50411100 Reparation och underhåll av vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren använder sig idag av Göteborgs stads verksamhet; mätarverkstaden på Kretslopp och Vatten för att kontrollera vattenmätare. Kretslopp och Vatten är ett av SWEDAC ackrediterade kontrollorgan för vattenmätare. Denna verksamhet ska avvecklas och beställaren söker därför efter en ny leverantör för att prova vattenmätare.
Behovet uppskattas uppgå till ca 500 mätare per år.
Upphandlingen omfattar provning av två typer av mätare; kopplingsmätare och flänsmätare. Anbud lämnas för båda typer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen