698598-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Staplingsprodukter
Referensnummer: VF2022-00038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00038 Upphandling av Staplingsprodukter
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar följande:
Laparoskopiartiklar samt staplerprodukter för öppen och laparoskopisk kirurgi såsom Troakar och arbetshylsa, Clips med tillbehör, Anastomosstaplers, Ligeringstänger och clips för öppen kirurgi, Suturprodukter (stapler och magasin), Laparoskopiska flergångsinstrument, Magasin till batteridriven stapler för öppen och laparoskopisk kirurgi, Specialstapler, Preparatpåse, Hudstapler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33160000 Operationsteknik, 33164000 Laparoskopiutrustning, 33183000 Ortopediska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet är Varuförsörjningen. I Varuförsörjningen ingår regionerna i Dalarna, Sörmland, Uppsala, Västmanland och Örebro samt till dessa knutna förvaltningar, bolag och stiftelser. Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar flera produktområden för Staplingsprodukter.
Upphandlingens referensnummer och benämning är: Kommande VF2022-00038 Upphandling av Staplingsprodukter
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:45 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 54 000 000 kr. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-06-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2025-05-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.