69869-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av bemanningstjänster för kundservice
Referensnummer: UPP 2018-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose Pensionsmyndighetens behov av extra bemanning av Pensionsmyndighetens kundservicefunktion i Gävle och Söderhamn.
Pensionsmyndigheten arbetar för att bredda kompetensen så att fler medarbetare kan bemanna kundservicefunktionen vid arbetstoppar. Detta kommer leda till att behovet av externt konsultstöd kommer att fasas ut under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79612000 Platsförmedling av kontorspersonal, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning.
Upphandlingen av bemanningstjänster för kundservice omfattar bemanning av Pensionsmyndighetens kundservicefunktioner i Gävle och Söderhamn.
Antalet inkommande ärenden till Pensionsmyndighetens kundservice varierar kraftigt under året. Högst belastning har kundservice under januari-mars. Under sommarmånaderna är belastningen lägre, men även bemanningen, varför trycket på medarbetarna i tjänst kan bli högt. Under övriga delar av året kan belastningen även bli högre än beräknat på grund av externa omständigheter, exempelvis på grund av inslag i media.
Normalfallet är att antalet inkommande samtal är som störst under måndagar, för att sedan successivt minska varje dag senare under veckan. Detta förhållande gäller för samtliga arbetsveckor, året runt.
Under perioder med högre belastning behöver Pensionsmyndigheten ha möjlighet att ta in konsulter. Som framgår ovan är Pensionsmyndighetens mål att under avtalstiden fasa ut behovet av konsulter genom intern kompetensbreddning. Pensionsmyndigheten bedömer att behovet av konsulter som minst kommer uppgå till 0 och som mest till 30 personer vid samma tillfälle samt mellan 0-10 000 timmar per år.
De angivna volymerna kan ge anbudsgivarna en uppskattning om omfattningen av Pensionsmyndighetens behov. Garantier för att viss volym kommer att beställas under avtalsperioden kan inte lämnas.