69880-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylar, frysar, kryofrysar, ismaskiner, CO2-inkubatorer och värmeenheter avsedda för biobanking, laboratoriemedicinskt bruk och läkemedelsförvaring
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling utgör en Ramavtalsupphandling avseende leverans, service och underhåll av kylar, frysar, kryofrysar, ismaskiner, CO2-Inkubatorer och värmeenheter för användning b l a inom områden som biobanking, laboratoriemedicin och sjukhusapotek. Samtliga produkter ska vara avsedda för förvaring av läkemedel, blod, cellodlingar och övriga personprover.