698812-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Renovering av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BYGGENTREPRENAD PROJEKT CEPHALUS
Referensnummer: 1885-2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet ska leverera ett totalrenoverat kvarter av Cephalus 10. Byggnadsarbetena består av rivning, ombyggnad samt nyinstallation av tekniska system samt underhåll och ändringar av tak, fönster och
fasader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45440000 Målning och glassättning, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser entreprenad för totalrenoverat kvarter av Cephalus 10. Byggnadsarbetena består av rivning, ombyggnad samt nyinstallation av tekniska system samt underhåll och ändringar av tak, fönster och