698936-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikations- och marknadsföringstjänster​
Referensnummer: 01241/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
SI upphandlar tjänster för att planera, producera och förvalta kommunikation och marknadsföring för olika plattformar, kanaler och målgrupper. Tjänsterna kan komma att omfatta alltifrån konceptutveckling och utformning av kampanjer, digital annonsering, marknadsföring och uppföljning - till produktion av filmer, animationer, fysiskt utställningsmaterial och enklare trycksaker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1 - Strategi och marknadsföringstjänster
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strategi och konceptutveckling för kommunikations- och marknadsföringsaktiviteter.
Del nr: Delområde 2 – Produktion
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92111210 Reklamfilmsproduktion
Produktion av digitala kampanjer, annonser, innehåll för webb och sociala medier - men även utställningar och trycksaker.