69901-2021 - ResultatSverige-Linköping: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: LiU-2020-02535
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arkitekttjänster för LiU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att täcka LiU:s behov av tjänster inom arkitekttjänster för universitetsmiljöer. Uppdraget omfattar lär- och studiemiljöer, forsknings- och laborationsmiljöer samt arbetsplatser.
En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 3, Kravspecifikation.
Målet med upphandlingen är att LiU ska kunna avropa konsulter med relevant arkitektkompetens för rådgivning, utredningsarbeten/skisser, förstudier och projekt i tidiga skeden.