2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem (DIS) - Enskilda placeringar bostad med särskild service enligt LSS
Beskrivning: Trosa kommun bjuder härmed in till att ansöka om deltagande i dynamiskt Inköpssystem, fortsättningsvis DIS, avseende: Bostad med särskild service för vuxen som avses i 9 § 9 LSS (lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade) Inrättande av detta dynamiska inköpssystem sker enligt 19 kap. Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, vilket innebär vissa anpassningar i förfarandet jämfört med DIS enligt 8 kap. Lag (2016:1145) om offentlig upphandling. I detta DIS kommer inte samtliga kvalificerade boenden att bjudas in till matchningsförfarande. Istället kommer kommunen att använda en så kallad särskild fördelningsnyckel som traditionellt används vid upphandling av ramavtal. Kommunen kommer att kontakta och inleda matchningsförfarande med det boende som bedöms mest lämplig utifrån den enskilde individens förutsättningar och behov enligt ett antal fastslagna parametrar. För det fall det kontaktade boendet inte kan ta emot individen. kommer det boende som bedöms som näst lämpligast att kontaktas. Denna process upprepas tills en matchning kan ske och placeringsavtal tecknas eller tills inga, för individen lämpliga boenden längre finns tillgängliga bland de i DIS:et kvalificerade boendena.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandets viktigaste kännetecken: Inköpssystemet inrättas som ett DIS, men enligt 19 kap. Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113047:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85320000 Socialvård, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård