699196-2023 - ResultatSverige-Skövde: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av returpapper och förpackningar från lokala insamlingsplatser (LIP) och återvinningscentraler (ÅVC)
Referensnummer: AÅS2023.0071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Insamling och transporter av returpapper och förpackningar från Lokala insamlingsplatser, LIP (tidigare kallat återvinningsstationer, ÅVS) och återvinningscentraler, ÅVC, inom Avfall & Återvinning Skaraborg (A&ÅS) geografiska område, vilken utgörs av Essunga, Falköping, Grästorp, Gullspång, Götene, Hjo, Karlsborg, Mariestad, Skara, Skövde, Tibro, Töreboda och Vara kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen