699203-2023 - ResultatSverige-Solna: Datortjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och förvaltning av System B för Kommunalförbundet Norrvatten
Referensnummer: NV2022-251
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72500000 Datortjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrvatten har upprättat ett informationssystem kallat System B för projektet Norrvattens framtida vattenproduktion, NFVP.
I enlighet med rådande säkerhetsskyddslagstiftning hart en särskild säkerhetsskyddsbedömning för att kunna utforma ett tillräckligt säkerhetsskydd för de typer av säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter som inom projektet måste behandlas i digital form genomförts.
Denna upphandling syftar till ett avtal avseende drift och förvaltning av System B.
Se förfrågan för detaljer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen