699341-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrd totalentreprenad gällande ombyggnad av hus 65 till förskola
Referensnummer: KSN-2022-00382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning: Upphandling av en styrd totalentreprenad gällande ombyggnad av hus 65 till förskola med 8 avdelningar
Uppskattat inköpsvärde: Ca 75 000 000 Kr
IT-upphandling: Nej
Kan andra vara intresserade av varan/tjänsten?: Nej
Typ av upphandling: Ny upphandling
Önskat datum för avtalsstart: 2023-01-15
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen