69935-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av it-stöd för digitalisering av processer för tillstånd och anmälningar
Referensnummer: 20-3157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FI har för avsikt att digitalisera hela ärendehanteringsflödet, från ansökan till beslut, för processer inom framför allt ansökningar om tillstånd och anmälningar av ärenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målsättningen med upphandlingen är att förenkla det administrativa förfarandet för de företag och privatpersoner som önskar söka tillstånd för verksamhet som står under vår tillsyn. Vidare är målsättningen att automatisera ansökningsförfarandet på ett sätt som medför att handläggare hos oss kan fokusera på aktiviteter såsom prövning av ärenden. Avsikten med upphandlingen är att åstadkomma en ingång för informationsutbyte inom ramen för tillsynsarbetet samt att underlätta att utfärda olika intyg.
Användarna, företagen och FI, ska enkelt kunna följa och hitta sina ärenden i it-stödet. Fördelningen av ärenden sker med automatik till rätt avdelning efter att de skickats till e-tjänsten. It-stödet ska vara enkelt och intuitivt med en hög grad av automation. Aktiviteter ska kunna utföras av it-stödet utan en handpåläggning av en handläggare, såsom till exempel diarieföring av inkomna ansökningar och ändring av statuskoder.
FI har som mål att att ärenden ska komma in digitalt till it-stödet från företag och privatpersoner som söker tillstånd från FI via en e-tjänst i form av "Mina sidor" på FI:s externa webbsida.