2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsinsyn Digitala lås
Beskrivning: Örebro kommun har investerat i cirka 5 500 digitala lås till ett sammanlagt värde av omkring 12 miljoner kronor. Dessa lås, som levererats av Tunstall AB, spelar en central och avgörande roll inom flera av kommunens verksamheter genom att säkra dörrar, portar och medicinskåp. Låsen bidrar till ökad säkerhet och förenklad administration, vilket underlättar arbetet inom flera viktiga funktioner. För att dessa lås ska fungera optimalt är de kopplade till en specifik programvara, TES, som är avgörande för hanteringen och administrationen av låsen. Programvaran möjliggör central styrning, övervakning och uppdateringar, vilket är en förutsättning för att låsen ska kunna användas effektivt och för att säkerhetsnivån ska bibehållas på ett tillfredsställande sätt. Trots att en betydande investering redan har gjorts i både hårdvaran och det initiala mjukvarustödet, och att hårdvaran fortfarande är i fullt fungerande skick och används dagligen inom verksamheten, återstår fortsatt ett behov av tillgång till Tunstalls mjukvarulösning. Mjukvaran är kritisk för att säkerställa att låsen kan användas på ett säkert och effektivt sätt i framtiden. Utan fortsatt support och uppdateringar av TES-mjukvaran riskerar funktionaliteten att påverkas negativt, vilket skulle kunna innebära säkerhetsrisker och mer komplicerad hantering för de verksamheter som använder systemet. Med denna bakgrund är det avgörande att upprätthålla en långsiktig plan för mjukvarusupport och drift för att säkerställa att denna betydande investering i säkerhet och effektivitet fortsätter att ge full utdelning över tid. Detta kräver ett fortsatt samarbete med Tunstall, både för att försäkra tillgången till nödvändiga uppdateringar och för att garantera att eventuella framtida behov kan hanteras smidigt och utan driftstörningar. Örebro kommun planerar att teckna avtal med Tunstall AB för att täcka behovet av support och underhållstjänster. Den årliga värderingen av detta uppdrag uppskattas till cirka 2 miljoner kronor. Avtalet ska initialt löpa över två år, med en inbyggd flexibilitet för förlängningar. Efter de inledande två åren finns det möjlighet att förlänga avtalet i ytterligare två omgångar, där varje förlängning gäller för ett år i taget. Denna avtalsmodell kan alltså beskrivas som en 2+1+1-struktur, där den totala potentiella avtalslängden uppgår till maximalt fyra år.
Intern identifierare: Soc 1444/2024
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000