699421-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datatjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal om internationella läkemedelsdata avseende priser och volymer
Referensnummer: 03645/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
TLV har i uppgift att följa och analysera utvecklingen i andra länder och ta till vara internationella erfarenheter, jämföra prisnivån i Sverige med prisnivån i andra länder för relevanta produkter på läkemedelsområdet och följa prisutvecklingen på läkemedelsområdet i ett internationellt perspektiv. Detta framgår i förordningen (2007:1206) med instruktion för Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket.
Leverantören ska ha förmåga och kapacitet att kontinuerligt sammanställa data som möjliggör en prisjämförelse av relevanta läkemedel för Sverige och minst 19 andra länder än Sverige.
TLV har publicerat ett antal rapporter på ämnet och analysen bygger på pris och volymdata för ett antal europeiska länder. Myndighetens intention är att fortsätta det arbetet framöver.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
TLV söker en leverantör som har förmåga och kapacitet att kontinuerligt sammanställa data som möjliggör en prisjämförelse av relevanta läkemedel för Sverige och minst 19 andra länder än Sverige.