2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avtal för support, underhåll och vidareutveckling av IT-systemet Rior (Oracle)
Beskrivning: Trafiknämnden, Färdtjänsten Region Stockgolm har beslutat att genomföra en upphandling av support, underhåll och vidareutveckling av IT-systemet Rior. Uppdragets omfattning beskrivs i detalj i upphandlingsdokumenten, i synnerhet i bilaga Tjänster och bilaga Samverkan. Systemspecifikation Komponent Detaljer Linux Server Red Hat Enterprise Linux Oracle Databas Enterprise Edition Release rsoTeckenuppsättning UTF-8 Option Packs Multitenant, Partitioning, Diagnostic and Tuning Pack APEX ORDS Oracle REST Data Services
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138009:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd