69944-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÅKERSBERGA: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende lastbils- och entreprenadmaskintjänster samt material m.m.
Referensnummer: 447504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller ramavtal avseende Roslagsvattens löpande behov av lastbils- och entreprenadmaskintjänster för utbyggnad, reparationer och förnyelse inom Roslagsvattens ledningsnät i dess huvudmannakommuner Österåker, Vaxholm, Vallentuna och Knivsta för såväl planerade som oplanerade åtgärder. I åtagandet ingår även tillhandahållande av visst material och tippning.
Fullständiga villkor och förutsättningar för upphandlingen och det efterföljande åtagandet framgår av
Upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 45112000 Grävning och schaktning, 45332200 VA-arbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60100000 Vägtransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen