69947-2023 - ResultatSverige-Ronneby: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-utbyggnad Vieryd
Referensnummer: 22/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar utbyggnad av kommunalt vatten och avlopp samt förstärkning på huvudvattenledningsnätet i Vieryd, Ronneby kommun. Totalt ska drygt 3 km nya ledningssträckor byggas varav ca 300 m som sjöledning. Delar av ledningssträckan ska förläggas med schaktfria metoder bl a under Vierydsån, landanslutningar för sjöledning och vid sex korsningar av Vierydsvägen. Projektet omfattar även en pumpstation utan överbyggnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen