69965-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Kommunikationssystem på flygplats
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Procurement of Backup Voice Communication Control System.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sweden.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
LFV, the Swedish ANS Provider, intends to improve air traffic control services within the Swedish airspace by replacing the backup systems to the current Voice Communication Systems. For this purpose, LFV has awarded a contract to Frequentis AG of Austria following a negotiated procurement procedure with prior call for competition, as published in contract notice 2013/S 242-421929.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34967000 Kommunikationssystem på flygplats, 32570000 Kommunikationsutrustning, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.