69996-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System och Integrationer
Referensnummer: 2.7.2-40358/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser
A Utveckling, driftsättning, förvaltning och vidareutveckling av följande system/funktioner:
Ärendehantering
Register
E-tjänster
Integrationer
B Driftsättning, förvaltning och vidareutveckling av följande befintliga system:
Ärendehantering för upplysningstjänst (Oracle RightNow)
Intranät och Extern Webb (Episerver)
C. Utveckling, driftsättning, förvaltning och vidareutveckling av nya system och integrationer.
Under det första året (startår) ska område A utvecklas samt område A och B driftsättas. Därefter ska samtliga system förvaltas och vidareutvecklas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen