69997-2019 - ResultatSverige-Lund: Utredning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredning av kränkande särbehandling och trakasserier
Referensnummer: V 2018/1474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79720000 Utredning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Övergripande syfte och mål med upphandlingen:
Den tjänst som upphandlas är utredning av anmälningar om kränkande särbehandling (enligt arbetsmiljölagstiftningen, främst AFS 2015:4) samt om trakasserier och sexuella trakasserier (enligt diskrimineringslagen 2008:567). Lunds universitet avser upphandla ramavtal med ett flertal leverantörer för att kunna täcka det behov universitetet har av tillgängliga och kompetenta utredare.
Universitetets ambition är att teckna avtal som gäller från 1 februari 2019.
Upphandlingen omfattar två olika avtalsområden:
1. Utredning på svenska språket av kränkande särbehandling, trakasserier och sexuella trakasserier.
2. Utredning på engelska språket av kränkande särbehandling, trakasserier och sexuella trakasserier.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen