700080-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel 2023
Referensnummer: 22INK051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå kommuns inköpsenhet genomför upphandling av drivmedel inklusive leveranser.
Välkommen att lämna anbud enligt anvisning i detta upphandlingsdokument.
Drivmedel som omfattas är diesel mk1, HVO, AdBlue, alkylatbensin 2-takt och 4-takt. Även tankning av AdBlue omfattas.
Användare av drivmedlen är i huvudsak tunga lastbilar av olika storlekar. Lätta lastbilar och personbilar förekommer också.
Upphandlingen omfattar inte drivmedel för stationstankning utöver vad som är angivet i detta upphandlingsdokument. Upphandlingen omfattar inte smörjmedel, bilvårdsprodukter eller andra kemiska produkter till fordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar i huvudsak Piteå kommuns och Pirevas behov av drivmedel inklusive leveranser. Även tankning av AdBlue omfattas.
Anbudsinbjudan
Omfattning och kvantiteter
Avtalet omfattar försäljning och leverans av drivmedel. Drivmedel som omfattas är diesel mk1, HVO, AdBlue, alkylatbensin 2-takt och 4-takt. Användare av drivmedlen är i huvudsak tunga lastbilar av olika storlekar. Lätta lastbilar och personbilar förekommer också.
För närmare information om efterfrågade produkter/tjänster se upphandlingsdokumenten inklusive bilagor.
Den uppskattade volymen i aktuell upphandling, beräknas till 50 MSEK inklusive optioner.
Beräkningen av den uppskattade volymen är baserad på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och annat som framkommit i analysen inför upphandlingen. Köpvolymen kan komma att variera beroende på aktuellt behov, därför kan värdet både över- och underskridas och några garanterade volymer lämnas inte.
Kontraktet anses förverkat i det fall den totala faktureringen uppgår till den maximala tillåtna volymen (takvolym), 70 MSEK.