700226-2025 - Resultat
Sverige – Programvara för kassasystem – Kassasystem inklusive kortinlösen
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKassasystem inklusive kortinlösen
BeskrivningUpphandlingen omfattar en helhetslösning för kassasystem inklusive kortinlösen, som ska hantera betalningar för både entrébiljetter och butiksartiklar vid samtliga anläggningar.
Intern identifierare92/2025
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48110000 Programvara för kassasystem
Ytterligare klassificering (cpv): 30140000 Räknare och räknemaskiner, 30142200 Kassaapparater, 31224500 Terminaler, 48000000 Programvara och informationssystem, 66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66110000 Banktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen omfattar en helhetslösning för kassasystem inklusive kortinlösen, som ska hantera betalningar för både entrébiljetter och butiksartiklar vid samtliga anläggningar. Även om behoven på de olika anläggningarna är likartade, varierar transaktionsvolymerna. Lösningen ska inkludera bemannade kassor utrustade med: 2D-scanner Kvittoskrivare Streckkodsetikettskrivare Kontanthanteringslösning Möjlighet att läsa av QR-koder eller streckkod för registrering. HASAB efterfrågar ett skalbart och mobilt kassasystem som enkelt kan anpassas efter verksamhetens nuvarande och framtida behov. Leverantörens uppdrag omfattar: Leverans av hårdvara Införande och konfiguration av systemlösning, inklusive integration med Beställarens ekonomisystem Nuvarande ekonomisystem är XLedger (https://xledger.com/se/) Utbildning av personal Drift och underhåll av mjukvara och hårdvara Support
Intern identifierareKassasystem inklusive kortinlösen