2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av 2 st fabriksnya baklastande sophämtningsbilar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans av två styck tvåfackade, baklastande sopbilar till beställarens insamlings- och återvinningsverksamhet. Sopbilen kommer att användas till att tömma kärl 140–660 liter. Sopbilarna kommer användas inom hela Samhällsbyggnadsförvaltningens verksamhetsområde, Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora kommuner. Bilarna ska vara anpassade för svenska förhållanden avseende trafiksäkerhet, miljö och arbetsmiljö.
Intern identifierare: AT-2025-127
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144510 Fordon för avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 34144511 Sopbilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000