2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konvertering älvskyttlar 2024
Beskrivning: Upphandlingen avser Västtrafiks behov av leverantör som kan konvertera de två färjorna Älveli och Älvfrida, så kallade älvskyttlar, till batteri-eldrift. Upphandlingen omfattar även vissa underhållsåtgärder på färjorna.
Intern identifierare: 1-658-23
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar, 34510000 Fartyg, 34512000 Fartyg och liknande båtar för passagerartrafik eller godstransport, 34512100 Färjor, 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50245000 Modernisering av båtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000