700512-2025 - Resultat
Sverige – Paramedicinska fordon – Ambulansfordon 2025
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ambulansfordon 2025
Beskrivning: Upphandlingen delas upp i följande produktområden/produktgrupper: A: Akutambulans Tung, samt Lättvårdsambulans B: Akutambulans Lätt C: Sjuktransport D: Specialfordon (Bedömningsbilar samt Specialambulanser) För vart och ett av ovan listade produktområden ingår följande produkt- och tjänstekomponenter i leveransen: 1. Ambulansfordon 2. Utveckling/anpassning av ambulansfordon 3. Service och Reparationer av komplett Ambulansfordon 4. Försörjning av utrustning/tillbehör
Intern identifierare: RS 2024-01042
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 34114120 Paramedicinska fordon
Ytterligare klassificering (cpv): 42415320 Utrustning till utryckningsfordon, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 140 stycken
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Utrustning kopplat till ambulansfordon, syftande till ökad trafiksäkerhet, ökad patientsäkerhet eller bättre arbetsmiljö. Anpassningar specificerade fordonstyper utifrån förändrade förutsättningar; förändrat grundfordon eller t.ex. ingående medicinteknisk utrustning, nya eller förändrade lagkrav eller myndighetsdirektiv, av VGR ändrade vårddirektiv för prehospital vård, av inom VGR verkande fackliga organisationer lyfta arbetsmiljöfrågor, mål kring 100% fossilfria transporter 2030.