2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI - Hotellbyggnation Minerva 7, Trollhättan
Beskrivning: AB Eidar Trollhättans Bostadsbolag samt Trollhättans Stad. Fastigheten Minerva 7 skall utvecklas från en fastighet med en obebyggd parkeringsplats och befintlig kontors-och restaurangbyggnad mitt i centrala Trollhättan till ett levande hotell-och restaurangkvarter. Med sitt strategiska läge mitt i stadskärnan skall platsen bidra till ett levande Trollhättan som kan möta ett ökat behov av hotellövernattningar för stadens näringsliv.
Intern identifierare: 24/48
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten