See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Modellering av vattenkraften.
Beskrivning: Energimyndigheten är i behov av modelleringsverktyg för att kunna analysera hur svenska vattenkraftsälvars bidrag till elproduktion och reglerförmåga påverkas till följd av miljöanpassningar. Målbilden med denna upphandling är att köpa in modelleringsverktyg samt ändamålsenligt stöd under uppstartsperiod som gör det möjligt att bedöma hur vattenkraftens produktionsmönster påverkas vid olika miljöåtgärdsscenarion.
Intern identifierare: 2024-4535
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Energimyndigheten är i behov av ett modelleringsverktyg för att kunna analysera hur svenska vattenkraftsälvars bidrag till elproduktion och reglerförmåga påverkas till följd av miljöanpassningar. Målbilden med denna upphandling är att upphandla ett modelleringsverktyg samt ändamålsenligt stöd under avtalsperioden som gör det möjligt för Energimyndigheten att analysera påverkan och samband mellan produktionsmönster och miljöåtgärdsscenarion.
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del