70084-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sorsele: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning
Referensnummer: UH-2020-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sorsele kommun inbjuder er härmed att lämna anbud på efterfrågade tjänster i enlighet med bifogade upphandlingsdokument. Upphandlande myndighet har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlande myndighet är Sorsele kommun. Upphandlingen administreras av upphandlingsenheten vid Arvidsjaur kommun.
Notera att upphandlande myndighet ställer följande skakrav:
— Antagen Leverantör ska senast vid avtalsstart, till Beställaren, kunna uppvisa giltigt Transporttillstånd för avfall av de slag som uppdraget avser. Detta gäller även eventuell underleverantör,
— Antagen Leverantör ska senast vid avtalsstart, till Beställaren, kunna uppvisa giltig Trafikförsäkring för offererade fordon. Detta gäller även eventuell underleverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen