700938-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-konsulter
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att säkerställa tillgång till extern kompetens i form av IT-konsulttjänster. Kriminalvården bedriver en omfattande IT-verksamhet avseende utveckling, drift och support. Samtidigt befinner sig Kriminalvården i en digital förändringsresa som ställer höga krav på kvalitetshöjningar, effektiviseringar och nya sätt att arbeta samtidigt som ett högt säkerhetstänkande genomsyrar allt myndigheten tar sig an. En ökad digitalisering, förbättrad digital mognad samt användning av ny teknik är en av förutsättningarna för en hållbar effektivisering och avlastning av verksamheten så att kärnverksamhetens medarbetare kan fokusera på det klientnära arbetet. Kriminalvården ska också verka för en digitalisering som ökar förutsättningarna att optimera befintlig kompetens, förbättra arbetsmiljön samt bidra till en ökad attraktivitet och relevans som arbetsgivare. En bidragande del för i att tillvarata möjligheter och framgångsrikt möta utmaningar under denna förändringsresa är att stärka organisationen genom extern kompetens i form av IT-konsulttjänster. Behovet av extern kompetens sträcker sig från djup spetskompetens inom strategiska områden till mer generell kompetens som exempelvis IT-tekniker och utvecklare (se Bilaga ”Kompetensområden och exempelroller”). För att säkerställa att vinnande leverantörer har tillräcklig bredd på sina IT konsulttjänster har behovet, i utvärderingssyfte, grupperats i följande kompetensområden: Applikation, Infrastruktur och IT-ledning & Arkitektur. Vinnande leverantörer förväntas kunna leverera efterfrågad kompetens inom samtliga kompetensområden.
Intern identifierare: 2025-27141
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000